مقالات سئو

طراحی ریسپانسیو چیست و چرا اهمیت دارد؟

طراحی ریسپانسیو (Responsive) یا واکنشگرا برای صاحبان وب سایت ها مزایای بسیاری دارد که مربوط به سئو هست، با این کار مخاطبان بیشتری دریافت می‌کنند و با آخرین ترند طراحی وب همگام می‌شوند.

اگر صاحب مشاغل آنلاین یا مدیر وب سایت هستید و به دنبال راه هایی برای حفظ وب سایت و کسب و کارتان در صدر رقابت هستید، دسترسی خود را گسترش دهید، نرخ تبدیل خود را افزایش داده و کاربرانتان را راضی نگه دارید، پس داشتن یک سایت ریسپانسیو باید اولویت اول شما باشد.

طراحی ریسپانسیو چیست؟

برای کسانی که با اصطلاح “طراحی وب ریسپانسیو” آشنا نیستند، ساده ترین تعریفی که می توانم ارائه دهم این است که یک وب سایت ریسپانسیو برای مشاهده در انواع مختلف دستگاه‌ها، صفحات و رزولوشن‌ها بهینه شده و سازگار می‌باشد. به عبارت دیگر، طراحی متناسب با فضای مشاهده موجود است و کاربر بدون نیاز به حرکت به چپ و راست با اسکرول یا زوم کردن، سایت را مشاهده و زوم می‌کند تا متن را بخواند یا یک تصویر را مشاهده کند.

برای مثال واقعی، سعی کنید مطلبی را که الان می‌خوانید بر روی دسک‌تاپ یا لپ‌تاپ، تبلت اندرویدی، iPad یا تلفن هوشمند مشاهده کنید. سعی کنید دستگاه‌ها را با حالت افقی و عمودی امتحان کنید و ببینید که چگونه این طرح با اندازه و وضوح صفحه نمایش تطبیق می‌یابد.

طراحی ریسپانسیو چیست؟ وب سایتی که نمای تلفن همراه آن کاملاً مشابه نمای دسکتاپ (اما در اندازه کوچکتر) است، ریسپانسیو نیست. با طراحی ریسپانسیو می‌توانید محتوای سایت را بدون نیاز به بزرگنمایی یا کوچک کردن، روی دستگاه مورد نظرتان بخوانید، حرکت کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

 

طراحی ریسپانسیو آخرین ترند در طراحی وب است

شرکت‌های بزرگ راه رسیدن به ترند طراحی وب پیش می‌برند و در حال حاضر وب سایت‌های ریسپانسیو در صدر لیستشان قرار دارند. برخی از وب سایت‌های بسیار خوب ریسپانسیو از شرکت‌های مشهور را بررسی کنید:

پکیج آموزش سئو

 

آیا به طراحی ریسپانسیو نیاز دارید؟

در ادامه توضیح خواهم داد که چرا طراحی ریسپانسیو برای هر وب سایت مدرن یا مشاغل آنلاینی ضروری است، اما همانطور که جوشوا استیمل در مقاله‌ای از Forbes ذکر کرده است: ریسپانسیو بودن سایت شما باید هدف شماره یک کسب و کار  آنلاینتان باشد، مگر اینکه هیچ رقیبی ندشته نباشید.

 

تفاوت بین سایت موبایل فرندلی و سایت ریسپانسیو چیست؟

بسیاری از افراد وب سایت موبایل فرندلی را با سایت ریسپانسیو اشتباه می‌گیرند اما این دو با هم یکسان نیستند. یک وب سایت موبایل فرندلی در دستگاه‌های تلفن همراه خوب به نظر می‌رسد اما ممکن است در دستگاه‌هایی با وضوح تصویر بزرگتر به نظر خوب نرسد.

در اکثر موارد، نسخه دسک تاپ یک وب سایت وجود دارد و سپس صفحات اختصاصی (معمولاً در m.subdomain) برای موبایل بهینه‌سازی شده‌اند که با آنچه در دسک‌تاپ نشان داده می‌شود متفاوت است.

اگرچه این وب سایت‌ها از نظر دسک تاپ و موبایل خوب به نظر می‌رسند، اما اگر آنها را در سایر رزولوشن‌ها مشاهده کنید، تجربه کاربر چندان مناسب نیست.

ولی در وب سایت‌ های ریسپانسیو فقط مجموعه‌ای از صفحات (و یک سری کد) برای یک وب سایت وجود دارد و آنچه تغییر می‌کند نحوه سازگاری آن صفحات در دستگاه‌های مختلف است.

بگذارید برای درک تفاوت وب سایت موبایل فرندلی و سایت ریسپانسیو به شما چند مثال ارائه دهم:

۱) WebMd.com

Webmd یک نسخه موبایل فرندلی دارد اما ریسپانسیو نیست. بر روی تصاویر زیر کلیک کنید تا ببینید که در دسک تاپ و موبایل بسیار عالی به نظر می رسد اما وقتی آن را با وضوح متفاوت مشاهده می‌کنید، چندان مناسب نیست.

طراحی ریسپانسیو چیست و چرا اهمیت دارد؟
نسخه دسک تاپ
طراحی ریسپانسیو چیست و چرا اهمیت دارد؟
نسخه دوستانه موبایل
طراحی ریسپانسیو چیست و چرا اهمیت دارد؟
قطعنامه های دیگر

 

 

 

 

۲) techcrunch.com

TechCrunch یک سایت ریسپانسیو دارد. بر روی تصاویر زیر کلیک کنید تا ببینید که چقدر زیبا با همه اندازه‌ها و رزولوشن‌ها سازگار است.

طراحی ریسپانسیو چیست و چرا اهمیت دارد؟
نسخه دسک تاپ
طراحی ریسپانسیو چیست و چرا اهمیت دارد؟
نسخه موبایل فرندلی
طراحی ریسپانسیو چیست و چرا اهمیت دارد؟
نسخه ریسپانسیو

 

 

 

 

ساده‌ترین راه برای اینکه متوجه شوید سایت ریسپانسیو هست یا نه تغییر عرض مرورگرتان است تا ببینید که سایتتان در دستگاه‌های مختلف چگونه به نظر می‌رسد. اگر طراحی به خوبی تطبیق یابد و وب سایت همواره خوب به نظر برسد، سایت ریسپانسیو است. مطمئناً می‌توانید از ابزارهای آنلاینی مثل این استفاده کنید که می‌تواند به شما در تست وب سایت‌هایتان بر روی دستگاه‌ها یا رزولوشن‌های مختلف کمک کند.

 

آیا منظور از سایت ریسپانسیو همان برنامه‌های بومی است که می‌توانید در آیفون یا اندروید خود نصب کنید؟

لطفاً توجه داشته باشید که نسخه موبایل فرندلی مانند برنامه‌های بومی قابل نصب بر روی اندروید و آیفون‌ها نیست. اگر در مورد تفاوت آنها مطمئن نیستید این مقاله را بخوانید: وب سایت موبایل و برنامه بومی

مزایای استفاده از طراحی ریسپانسیو برای صاحبان وب سایت‌ها

پس حالا مشخص شد که یک وب سایت ریسپانسیو چیست و چه چیزی نیست، بیایید ببینیم مزیت داشتن یک سایت ریسپانسیو برای کسب و کار شما چیست و چگونه می‌توان سرمایه‌گذاری لازم را برای تبدیل وب سایت غیر ریسپانسیو شما به ریسپانسیو بررسی کرد.

۱) به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید

مطالعات بسیاری وجود دارد که از اوایل سال گذشته (۲۰۱۳) منتشر شده است که نشان‌دهنده افزایش چشمگیر تعداد افرادی است که برای تمام فعالیت‌های آنلاین خود از شبکه تلفن و تبلت استفاده می کنند (شبکه‌های اجتماعی، خرید، تحقیق، جستجوی گوگل و غیره).

دو مورد از این مطالعات توسط گوگل منتشر شده است (اینجا و اینجا) با یافته‌های بسیار جالب، مهمترین آنها در زیر ذکر شده و در این اینفوگرافیک سفارشی خلاصه شده است:

  • نمایش سایت در تلفن‌های هوشمند برای مشاغل محلی بسیار مهم است. ۹۴٪ از کاربران تلفن‌های هوشمند به دنبال اطلاعات محلی در تلفنشان هستند و ۸۴٪ در نتیجه‌هایی مانند انجام خرید یا ارتباط با مشاغل اقدام می‌کنند.
  • ۷۷٪ از کاربران در مورد محصول یا خدمات مورد نظرشان روی موبایل خود تحقیق کرده‌اند و ۴۶٪ از کاربران گوشی های هوشمند اقدام به خرید از طریق تلفن خود کرده اند
  • ۶۷٪ از مردم خرید خود را از گوشی موبایل شروع می‌کنند و با یک دستگاه دیگر ادامه می‌دهند
  • ۶۵٪ از مواقع خرید متوالی در یک تلفن هوشمند آغاز می‌شود
  • ۳۴٪ از افراد با گوشی موبایل به جستجوی اطلاعات مدنظرشان می‌پردازند.

این موارد چه مزایایی برای تجارت آنلاین شما دارد؟ اگر به کاربران یا مشتریان بالقوه خود تجربه خوبی در دستگاه مورد نظرشان ارائه ندهید، ممکن است آن بازدیدکننده یا مشتری را از دست بدهید. از طرف دیگر، اگر اطمینان حاصل کنید که تجربه‌ای که در دستگاه‌های مختلف خواهند داشت خوب هست، به احتمال زیاد آنها را به عنوان بازدیدکننده حفظ کرده و بعداً به مشتری تبدیل می‌کنید.

۲) با مشتریانی که قبلا هم با موبایل از سایتتان بازدید کرده‌اند، در تعامل باشید

به احتمال زیاد اگر آنالیتیکس سایتتان را بررسی کنید، می‌فهمید که در حال حاضر ۱۰ الی ۳۰ درصد از بازدیدکنندگان شما از طریق تلفن‌همراه یا تبلت به سایتتان آمده‌اند و اگر نسخه کاربری موبایل دوستانه به آنها ارائه نمی‌دهید، مشتری خود را از دست خواهید داد.

بنابراین، مزیت دیگر ریسپانسیو بودن سایت این است که به شما این امکان را می‌دهد تا در هر فرصت ممکنی با مشتریان خود در تماس باشید و با آنها در تعایمل باشید.

۳) شما یک وب سایت برای حفظ و یک مجموعه کد دارید

همانطور که گفته شد ، زیبایی داشتن یک وب سایت ریسپانسیو در مقابل نسخه دوستانه موبایل این است که شما فقط نیاز به حفظ یک مجموعه کد ، یک مجموعه صفحه برای وب سایت خود دارید تا هرگونه تغییر یا عملکرد جدیدی که به نسخه دسک تاپ ارائه می دهید بطور خودکار در دسترس باشد. در تلفن همراه نیز

۴) سئو از طراحی ریسپانسیو بهره می برد

بحث دراز در صنعت سئو درباره وب سایت ریسپانسیو و سئو وجود دارد. برخی می گویند برای سئو بسیار مناسب است ، برخی دیگر معتقدند که وب سایت ریسپانسیو بهترین راه حل برای همه مشاغل نیست در حالی که گوگل می گوید داشتن یک وب سایت ریسپانسیو تنظیمات پیشنهادی برای ایجاد وب سایت های بهینه تلفن های هوشمند است.

به نظر من یک وب سایت ریسپانسیو برای سئو مناسب است زیرا:

  • شما فقط یک بار محتوا منتشر کرده اید ، بنابراین هیچ خطری برای وارد شدن به مطالب تکراری در محتوای وجود ندارد
  • هر تلاشی که برای نسخه دسک تاپ خود در سئو انجام دهید ، به صورت خودکار برای موبایل نیز کاربرد دارد
  • شما در حال ارائه نسخه بهینه سازی شده به کاربران تلفن همراه خود هستید ، بنابراین احتمالاً در جستجوی تلفن همراه رتبه بالاتری دارید
  • توسط Google توصیه می شود – اگرچه این بدان معنا نیست که آنها این روش را نسبت به سایرین طرفداری می کنند ، اما آنها پیشنهاد می کنند که داشتن یک وب سایت ریسپانسیو بهترین روش است.

۵) تبدیل و درآمد حاصل از تبلیغات را افزایش دهید

با رفتن از یک نسخه دوستانه تلفن همراه به یک وب سایت ریسپانسیو، احتمالاً می توانید تبدیل ها یا درآمد حاصل از تبلیغات را افزایش دهید.

مهاجرت ۳ وب سایت AdSense به طراحی ریسپانسیو منجر به افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی درآمد AdSense در مقایسه با نسخه های دوستانه موبایل کرد.

جزئیات این مطالعات موردی در چند هفته آینده منتشر خواهد شد (بنابراین با ما همراه باشید) اما افزایش AdSense یک نشانه واضح است که باعث می شود وب سایت های ریسپانسیو تبدیل ها را نیز افزایش دهند.

داده های مشتریان ما که در حال فروش آنلاین محصولات هستند ، از گفته فوق پشتیبانی می کنند و این نیز چیزی است که به زودی با جزئیات بیشتر منتشر خواهیم کرد.

در ضمن می توانید بخوانید که چگونه این مارک های ۱ ۴ با افزایش ریسپانسیو سرعت نرخ تبدیل خود را افزایش دادند .

۶) در مقابل مسابقه بمانید

در حال تبدیل شدن به یک استاندارد صنعتی است ، بنابراین با ماندن در هماهنگی ، شما یک قدم به رقبای خود نزدیک تر هستید (یا اگر آنها از طراحی ریسپانسیو پیروی نمی کنند).

۷) شما اکنون برای آینده آماده می شوید

آینده وب موبایل است و تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۱۷ بیش از ۵ میلیارد نفر از تلفن های همراه استفاده کنند. اینها اعداد و ارقامی است که نمی توانید از آنها چشم پوشی کنید و اگر مطمئن نیستید که یک وب سایت ریسپانسیو اکنون می تواند به تجارت شما کمک کند ، قطعاً طی چند سال آینده این کار را انجام می دهد.

۸) در تمام دستگاه ها طرحی مداوم ارائه دهید

یک وب سایت ریسپانسیو می تواند به شما کمک کند تا به جای خدمت رسانی به کاربران خود ، مجموعه ای متفاوت از صفحات را برای هر نوع وسیله ای که ممکن است ظاهر متفاوتی داشته باشد ، به شما در ایجاد یک طراحی مداوم در بین دستگاه ها کمک کند.

چگونه می توان وب سایت را ریسپانسیو ساخت؟

هدف از این مقاله این نیست که به جزئیات فنی در مورد نحوه ایجاد یک وب سایت ریسپانسیو بپردازیم بلکه می توانم راهنمایی ها و مثالهایی را در مورد کارهایی که برای سایر مشتری ها انجام داده ایم به شما ارائه دهم.

وب سایت ها می توانند از ابتدا ریسپانسیو طراحی شوند یا بعداً به ریسپانسیو تبدیل شوند.

۲ راه برای ایجاد یک وب سایت ریسپانسیو وجود دارد:

۱) از یک موضوع ریسپانسیو استفاده کنید – اگر از وردپرس استفاده می کنید تعدادی مضمون آماده وجود دارد که هم ریسپانسیو هستند بنابراین می توانید یکی از قفسه را خریداری کرده و از آن استفاده کنید.

۲) وب سایت و مضمون موجود خود را به یک طراحی ریسپانسیو تبدیل کنید.

۳) طراحی سفارشی را از ابتدا ایجاد کنید که آن هم ریسپانسیو باشد.

ما بسیاری از وب سایت های غیر ریسپانسیو را به ریسپانسیو تبدیل کرده ایم ، چند نمونه در زیر نشان داده شده است:

نکته خوب در مورد مهاجرت از ریسپانسیو نبودن به ریسپانسیو این است که نسخه دسک تاپ همانطور باقی می ماند. ظاهر وب سایت دسک تاپ به هیچ وجه تغییر نمی کند ، بنابراین نیازی نیست نگران باشید که یک طراحی ریسپانسیو موضوع وب سایت شما را خراب کند.

تاکنون و از تجربه ما این امکان وجود دارد که تقریباً هر نوع وب سایت (خصوصاً وب سایتهای وردپرس) ریسپانسیو باشند.

قیمت طراحی ریسپانسیو چند است؟

اگر قصد استفاده از یک موضوع ریسپانسیو از پیش ساخته را دارید ، تفاوت قیمت در مقایسه با مضامین غیر ریسپانسیو مهم نیست.

اگر وب سایت خود را از ابتدا طراحی می کنید ، طراحی ریسپانسیو ممکن است ۱۰ درصد بیشتر از وب سایت بدون ریسپانسیو برای شما هزینه کند (البته این بستگی به طراحی واقعی دارد).

اگر می خواهید وب سایت موجود خود را به ریسپانسیو منتقل کنید ، این بسته به پیچیدگی و راه اندازی وب سایت شما ممکن است از چند صدم تا چند هزار دلار باشد.

اگر می خواهید دریابید که ریسپانسیو وب سایت شما چقدر خواهد بود ، با ما تماس بگیرید و جزئیات بیشتری در مورد وب سایت خود به ما بدهید و ما می توانیم برای شما نقل قول ارسال کنیم.

آیا در طراحی ریسپانسیو ایرادی وجود دارد؟

هیچ فناوری یا روش طراحی کاملی نیست و طراحی وب ریسپانسیو نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این وجود باید توجه داشت که مزایا بسیار مهمتر از مضرات هستند. به نظر من مهمترین معایب طراحی ریسپانسیو عبارتند از:

برای وب سایتهای پیچیده ای که از توابع خاص تلفن همراه استفاده می کنند مناسب نیست – به عنوان مثال اگر یک وب سایت از دوربین ، GPS یا سایر عملکردهای تلفن همراه استفاده می کند ، ممکن است یک وب سایت دوستانه موبایل مناسب تر از یک وب سایت ریسپانسیو باشد.

اگر به درستی انجام نشود ، می توانید نسخه موبایل یک وب سایت را کند کنید – هنگام ساختن وب سایت ریسپانسیو، همیشه باید در نظر داشته باشید که باید با بیشترین سرعت ممکن روی موبایل ها بارگیری شود و فقط مواردی را نشان می دهد که مرورگر موبایل می تواند نمایش دهد. اگر این قوانین شکسته شوند ، نتیجه مخالف خواهد بود.

وب سایت های ریسپانسیو در اینترنت اکسپلورر ۸ و پایین کار نمی کنند.

نتیجه‌گیری

طراحی ریسپانسیو (Responsive) یا واکنشگرا ضروری است برای انواع وب سایت ها. این که شما محصولات را بصورت آنلاین می فروشید ، خدمات خود را تبلیغ می کنید یا تبلیغات واضح را اجرا می کنید ، می تواند به شما در افزایش ترافیک ، تبدیل بیشتر یا درآمد بیشتر از تبلیغات کمک کند. تقریباً همه وب سایت ها قابل ریسپانسیو هستند ، هزینه آن به پیچیدگی وب سایت و پلتفرمی که ساخته شده بستگی دارد.

شما می توانید امروز با ما تماس بگیرید تا تخمینی درمورد اینکه هزینه وب سایت شما چگونه ریسپانسیو باشد و از مزایایی که در بالا توضیح داده شده ، بهره مند شود ، با ما در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا