مقالات سئو

سئو عکس: راهنمای کامل (با لیست چک)

علاوه بر ارزش سئو آنها، تصاویر و سایر عناصر رسانه‌ای (فیلم‌ها، صدا) به دلایل دیگری برای موفقیت محتوای شما بسیار مهم هستند.

 

سئو از استفاده تصاویر در محتوای شما سود می‌برد

 1. تصاویر مطالب شما را جالب‌تر می‌کنند و این بدان معناست که بازدیدکنندگان واقعا مقاله شما را می‌خوانند. تعجب آور نیست که محتوای دارای تصاویر مرتبط ۹۴٪ بیشتر از محتوای بدون عکس بازدید داشته باشد.
 2. خوانندگان مطالب شما به احتمال زیاد صفحه‌ی دارای تصویر را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند و پست به اشتراک‌گذاری شده نسبت به پست‌های متنی ساده شانس بیشتری برای جلب توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی دارد. طبق مطالعه اخیر بوفر، پست‌های دارای تصویر ۱۵۰٪ بازتوییت بیشتری دارند.
 3. پست‌های دارای تصاویر مرتبط توضیح مطلب را برای شما (نویسنده) آسان‌تر می‌کنند و درک مفهوم نکات را تقویت می‌کنند.
 4. این یک راه آسان دیگر برای اجرای سئو با دادن سیگنال‌های مناسب به موتورهای جستجو در مورد محتوای شما از طریق تصاویر است.
 5. تصاویر می‌توانند در جستجوی تصویر گوگل رتبه بالاتری داشته باشند و درنتیجه ترافیک بیشتری وارد وب سایت شما شود.

نحوه سئوی تصاویر شما در وردپرس برای موتورهای جستجو

عناصر مختلفی برای بهینه‌سازی و سئوی تصاویر در محتوای شما وجود دارد. بیایید در ادامه نحوه سئو تصاویر در وردپرس را مشاهده کنید.

۱. نام عکس را بهینه کنید

نام تصویر اولین چیزی است که باید بررسی کنید، قبل از آنکه حتی در وب سایت خود بارگذاری کنید.

نام فایل ها باید آموزنده بوده و تصویر را به طور دقیق توصیف کند.

پکیج آموزش سئو

هنگام دانلود یک تصویر یا موقع عکاسی با استفاده از گوشی موبایل خود، تصاویر معمولاً نام‌هایی مانند DC0001IMG.jpg (یا مشابه این) دارند که هیچ فایده‌ای ندارد.

در عوض، شما باید تصویر خود را به یک اسم پرمعنی‌تر تغییر دهید، مثل “nexus-6p-rear-view.jpg” یا “link-building-lines.png”.

به عبارت دیگر، نام عکس باید با حداقل تعداد کلمات ممکن تصویر را توصیف کند.

۲. اندازه و حجم تصویر را بهینه کنید

به عنوان یک قانون کلی هرچه اندازه و حجم تصویر (در بایت) کوچکتر باشد، بهتر است.

هنگام بارگذاری تصاویر بزرگ زمان بیشتری طول می‌کشد و این می‌تواند برای تجربه کاربر خصوصاً کاربران تلفن همراه تأثیر بگذارد.

یک روش خوب برای سئو عکس در وردپرس، استفاده از ابزارهای سئو عکس در وردپرس است که می‌توانید بدون از دست دادن کیفیت، اندازه یک تصویر را کاهش دهید.

برای تمام تصویری که در پست‌هایم استفاده می‌کنم، ابتدا آنها را در Pixelmator (مشابه فتوشاپ) باز می‌کنم، اندازه و حجم آنها را تغییر می‌دهم و سپس با فرمت png یا jpg خروجی می‌گیرم.

قبل از آپلود در وب سایتتان، اندازه و حجم تصاویر را با imageoptim بهینه می‌کنم . این امر بدون تأثیر روی کیفیت، اندازه فایل را کاهش می دهد.

علاوه بر imageoptim یکی دیگر از ابزار عالی برای استفاده image compressor (به‌صورت آنلاین) است.

۳. از تصاویر ریسپانسیو استفاده کنید

از نسخه 4.4 به بعد، پشتیبانی بومی برای تصاویر ریسپانسیو در وردپرس وجود دارد.

یعنی اینکه برای سئو تصاویر در وردپرس وقتی یک تصویر را در صفحات یا پست‌های خود بارگذاری می‌کنید، وردپرس تعدادی از تصاویر کوچکتر را در اندازه‌های مختلف ایجاد می‌کند و بسته به دستگاهی که کاربران از آن استفاده می‌کنند، به طور خودکار آن را در اختیارشان قرار می‌دهد.

اگر شما با CMS وردپرس کار نمی‌کنید، می‌توانید با استفاده از CSS تصاویر ریسپانسیو را پیاده‌سازی کنید. این راهنما می‌تواند در شروع کار به شما کمک کند.

در اینجا مثالی از نحوه عملکرد تصاویر ریسپانسیو آورده شده است:

شما یک تصویر بزرگ (۱۰۰۰ × ۶۰۰) در پست خود بارگذاری می‌کنید. فرض کنید اندازه فایل تصویر ۱۰۰KB است. هنگامی که کاربران در تلفن همراه صفحه شما را مشاهده می‌کنند، دیگر مجبور نیستند این تصویر را بارگیری کنند و پهنای باند خود را هدر دهند اما وردپرس به طور خودکار تصویری با ابعاد 320×200 و فقط ۱۵KB را به کاربران نشان می‌دهد.

نتیجه این امر پهنای باند کمتر و سرعت بارگذاری سریع‌تر است.

۴. از متن جایگزین یا تگ Alt برای سئو عکس استفاده کنید

متن Alt مهمترین عنصر برای سئوی تصاویر است.

خزنده‌های موتور جستجو در درک مفهوم تصاویر چندان خوب نیستند و اگرچه هر ساله در تشخیص تصاویر بهتر می‌شوند، اما همچنان به کمک ALT Text احتیاج دارند.

 

چرا ALT Text مهم است؟

از تگ Alt برای توصیف محتوای یک تصویر به ربات‌ها و همچنین به عنوان راهنما برای افرادی که کم‌بینا هستند و در واقع نمی‌توانند تصاویر را ببینند استفاده می‌شود.

هنگام نوشتن ALT Text تصاویر، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • در ALT Text از خط تیره استفاده نکنید. به طور عادی بنویسید و سعی کنید با چند کلمه توصیف کنید که تصویر شما در مورد چیست.
 • از کلمات کلیدی استفاده کنید که به محتوای صفحه مربوط است اما بیش از حد از آن استفاده نکنید.
 • ALT Text خود را کوتاه و دقیق نگه دارید
 • بغضی از افراد (از جمله خودم) تمایل دارند از عنوان پست برای ALT Text تصویر شاخص استفاده کنند و اگرچه این کارآمدترین روش نیست، اما قابل قبول و یک روال معمول است.
 • در ادامه مثالی که گوگل در مورد استفاده از ALT TEXT آورده است، مشاهده کنید.
مثال ALT TEXT سئو عکس
مثال ALT TEXT سئو عکس

۵. عنوان و کپشن عکس را بهینه کنید

علاوه بر ALT TEXT، موتورهای جستجو می‌توانند از عنوان و کپشن عکس برای درک بهتر موضوع تصاویر شما استفاده کنند، بنابراین لازم است این مقادیر را برای آنها ایجاد کنید.

۶. موقع جای‌گذاری تصویر را بهینه کنید

می‌توانید تصاویر خود را در هر جایی که می‌خواهید در صفحه قرار دهید اما اگر می‌خواهید یک تصویر خاص توسط موتورهای جستجو به عنوان یک تصویر مهم در محتوای شما در نظر گرفته شود (ممکن است یک تصویر سفارشی باشد که شما ایجاد کرده‌اید و یک عکس منحصر به فرد، اورجینال و مفید است)، سپس باید متن مورد نظر خود را در alt text، عنوان تصویر و کپشن اضافه کنید.

۷. متن مهم را در تصویر اضافه نکنید

از قرار دادن متن در تصویر که خواندن آن برای کاربران مهم است، خودداری کنید. خواندن متن برای موتورهای جستجو و کاربران دشوار است. برای توصیف تصاویر کاربران از کپشن متوجه مفهوم آن می‌شوند و موتورهای جستجوگر از ALT Text استفاده می‌کنند.

۸. اضافه کردن داده‌های ساخت‌یافته (اسکیمای تصویر)

مورد بعدی در سئو تصاویر در وردپرس اضافه کردن اسکیمای تصویر هست. اسکیماها به موتورهای جستجو کمک می‌کنند محتوای یک صفحه را بهتر بشناسند. برای عکس‌ها می‌توانید اسکیمای تصاویر را با اضافه کردن نشانه‌گذاری داده‌های ساخت‌یافته مرتبط در صفحات خود پیاده‌سازی کنید.

سپس گوگل می‌تواند تصاویر شما را به عنوان نتایج غنی (rich results) نمایش داده و ترافیک بیشتری را به وب سایت شما هدایت کند.

مطالعه بیشتر: Schema Markup در سئو چیست؟

۹. اضافه کردن متا تگ Open Graph

Open Graph پروتکلی است که توسط فیس‌بوک معرفی شده است. این مفهوم شبیه به schema markup است که در آن از تگ‌ها برای کمک به کراول‌ها برای شناسایی قسمت‌های مهم محتوای و معنی آنها استفاده می‌کنید.

تگ‌های Open Graph به شما این امکان را می‌دهد که وقتی کاربران روی دکمه‌های SHARE یا LIKE در وب سایت شما کلیک می‌کنند، از کدام تصویر در فیسبوک (و سایر شبکه‌های اجتماعی) استفاده شود.

وقتی صفحه ای با بیش از یک تصویر دارید، می‌توانید از تگ og:image استفاده کنید تا به فیسبوک بگویید از کدام تصویر استفاده کند.

بهترین راه برای اضافه کردن پشتیبانی از پروتکل open graph به وب سایت وردپرس نصب پلاگین Yoast SEO است.

۱۰. از نقشه سایت تصویر استفاده کنید

من اهمیت داشتن نقشه سایت XML بهینه را در پست قبلی توضیح داده‌ام، برای اهداف سئو عکس می‌توانید نقشه سایت خود را غنی‌تر کنید تا اطلاعات مربوط به تصاویر خود را ارائه دهید یا از یک نقشه سایت اختصاصی تصویر استفاده کنید.

اگر تصمیم دارید تصاویر را در نقشه سایت موجود سایت خود قرار دهید، می‌توانید از مثال زیر به عنوان راهنما استفاده کنید:

مثال نقشه سایت تصویر
مثال تصویر نقشه سایت 

اگر از Yoast SEO برای ایجاد نقشه سایت XML استفاده می‌کنید و تصاویر را از قبل در سایتتان قرار داده‌اید، بنابراین به نقشه سایت جداگانه برای تصاویر نیازی ندارید.

۱۱. از قرار دادن پست‌های پر از تصویر و بدون متن خودداری کنید

فراموش نکنید که موتورهای جستجوگر درصورتی که متن در تصویر نوشته شده باشد، نمی‌توانند متن داخل عکس را بخوانند، بنابراین برای سئوی بیشتر از ایجاد صفحاتی پر از تصویر و بدون متن خودداری کنید.

چک لیست سئو عکس

در اینجا چک لیست کامل سئو عکس شما در وردپرس را قرار داده‌ایم:

 • نام فایل عکس را بهینه کنید
 • اندازه و حجم فایل عکس را بهینه کنید
 • از تصاویر ریسپانسیو استفاده کنید
 • alt text تصاویر را بهینه کنید
 • عنوان و کپشن تصاویر را بهینه کنید
 • موقع جای‌گذاری تصاویر را بهینه کنید
 • متن مهم خود را داخل تصاویر اضافه نکنید
 • اضافه کردن داده‌های ساخت یافته (اسکیما تصاویر)
 • متا تگ‌های Open graph را به تصویر خود اضافه کنید
 • از نقشه سایت تصویر استفاده کنید
 • از ایجاد پست‌های پر از تصاویر و بدون متن خودداری کنید

نتیجه‌گیری

تصاویر از نظر سئو دارای اهمیت زیادی هستند و همچنین برای جالب‌تر و خواندنی‌تر کردن مطالب شما بسیار مهم هستند.

تجربه‌ نشان داده، بسیاری از افراد هنگام استفاده از تصاویر در محتوای خود، بهینه‌سازی سئو عکس در وردپرس را انجام نمی‌دهند و این یکی از اشتباهات سئو است که باید از آن جلوگیری کرد.

تصویر بهترین شیوه های SEO
بهترین روش‌های سئو عکس

همانطور که در بالا خواندید، سئو تصاویر در وردپرس و در کل مراحل انجام سئو عکس کار ساده‌ای است. شما اندازه فایل را تا حد امکان کاهش می‌دهید، یک نام فایل معنادار به آن می‌دهید، یک متن جایگزین یا تگ ALT ایجاد می‌کنید، یک عنوان و کپشن برای آن  می‌نویسید و در آخر آن را به نقشه سایتتان اضافه می‌کنید.

سئو عکس در وردپرس واقعا کار وقت‌گیری نیست و مزایای آن بسیار بیشتر از زمانی هست که برای انجام آن صرف می‌کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا